Moringa Bitkisinin 10 Çok Önemli faydası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:00

Moringa Bitkisinin 10 Çok Önemli faydası

1. Besin değerleri yüksektir.

Moringa zengin bir vitamin, mineral ve amino asit kaynağıdır. Anlamlı miktarda A, C ve E vitamini içerir; kalsiyum; potasyum ve protein kaynağıdır.

2. Serbest radikallerle savaşır.

Antioksidanlar serbest radikallerle, oksidatif strese neden olan moleküllerle, hücre hasarı ve iltihabı ile savaşır.

Moringa yaprakları, çiçekleri ve tohumlarında flavonoidler, polifenoller ve askorbik asit adı verilen antioksidanlar bulunur. Yaprak ekstraktlarının çiçek ve tohumlarından daha yüksek antioksidan, serbest radikal temizleme kapasitesi ve lipid, protein ve DNA oksidasyonunun daha yüksek inhibisyonu olduğunu gösteren bir araştırma da yayınlanmıştır.

Bu da, serbest radikallerin vücuttaki farklı organların hücrelerinde neden olduğu hasarı ve bozulmayı önlediği anlamına gelir; böylece onları sağlıklı tutar ve en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

3. Enflamasyonla savaşır.

İnflamasyon diyabet, solunum problemleri, kardiyovasküler hastalık, artrit ve obezite gibi kronik hastalıklara neden olabilir. Moringa, vücuttaki iltihap enzimlerini ve proteinleri bastırarak iltihaplanmayı azaltır ve moringa yaprak konsantresi, hücrelerdeki iltihaplanmayı önemli ölçüde düşürebilir.

4. Diyabet semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Moringa yaprağı tozu, diyabetik hastalarda lipid ve glikoz düzeylerini düşürmede ve oksidatif stresi azaltmada etkili olmuştur, bu da kan şekeri ve kolesterolü düşürdüğü için hücre hasarına karşı koruma geliştirir.

5. Kardiyovasküler sistemi destekler.

Moringa yaprağı tozu, özellikle kan lipid kontrolünde, arterlerde plak oluşumunun önlenmesinde ve düşük kolesterol düzeylerinde faydalıdır.

6. Beyin sağlığı için önemlidir.

Moringa, antioksidan ve nöro-arttırıcı faaliyetleri nedeniyle beyin sağlığını ve bilişsel işlevi destekler. Ayrıca Alzheimer hastalığının tedavisinde önemli ön sonuçlarla test edilmiştir.

E vitamini ve E vitamininin yüksek içeriği oksidasyonla mücadele eder ve bu da nöron dejenerasyonuna ve beyin fonksiyonunu iyileştirir. Aynı zamanda depresyon ve psikoz gibi hafıza, ruh hali, organ fonksiyonu, stres ve zevk gibi uyarılara ve akıl sağlığına tepkiler veren beyindeki nörotransmitter serotonin, dopamin ve noradrenalin seviyelerini normalleştirebilir.

7. Karaciğer dostudur.

Moringa, yapraklarında ve çiçeklerinde yüksek seviyede içerdiği polifenol konsantrasyonuyla karaciğeri oksidasyon, toksisite ve hasara karşı korur.

Moringa, karaciğer hasarını ve fibrozisini ve karaciğerdeki ters oksidasyonu azaltabilir. Moringa yağı, karaciğer enzimlerini normal seviyelere geri döndürebilir, oksidatif stresi azaltabilir ve karaciğerdeki protein içeriğini artırabilir.

Karaciğer kan temizlenmesi, safra üretimi, fruktoz metabolizması, yağ metabolizması ve besleyici proseslerden sorumludur ve karaciğer enzimleri yardımıyla bu işlevleri yerine getirebilir, bu nedenle normal seviyelerde kalmaları hayati önem taşımaktadır. Örneğin, hepatik enzimlerin daha düşük seviyeleri kan filtreleme kabiliyetini zayıflatabilir.

8. Antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri içerir.

Moringa, enfeksiyonlarla savaşan antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Kan ve üriner sistem enfeksiyonlarına ve sindirim problemlerine neden olan deri ve bakteri enfeksiyonlarına neden olan mantar türlerine karşı etkilidir.

9. Yaraları iyileştirir.

Moringa yaprağı, kökleri ve tohumları yara iyileşmesine yardımcı olur. Pıhtılaşma süresini azaltabilen ve kanamayı durduran; çizikler, kesikler veya yaraların iyileşme süresini kısaltan kan pıhtılaşma özelliklerine sahiptir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir